tekst alternatywny
tekst alternatywny tekst alternatywny
2012

Wizyta w Hongkongu

Delegacja strażaków OSP Jurków, na czele z konsulem RP Mariuszem Boguszewskim była pierwszą wizytą polskich strażaków w jednostce straży pożarnej oraz szkole kształcącej pożarników w Hongkongu. W trakcie wizyty Komendant jednostki Dr Shane Lo, przedstawił krótką historię straży pożarnej oraz zaprezentował sprzęt specjalistyczny, służący do zwalczania zagrożeń pożarowych na terenach mocno zurbanizowanych o dużym zaludnieniu. Początki ochrony przeciwpożarowej Hongkongu sięgają 1868 roku. W chwili obecnej na terenie prowincji działa 75 jednostek staży pożarnej, realizujących blisko 260 000 interwencji rocznie. W trakcie wizyty nasza delegacja miała możliwość obserwować realizację szkolenia, gdzie nowi adepci sztuki pożarniczej przygotowywali się do zawodu. Widowiskowym elementem bez wątpienia były zajęcia w stacjonarnych komorach rozgorzeniowych, umożliwiających ćwiczenia w symulowanych, naturalnych warunkach pożarowych. Na zakończenie wizyty Komendant Gminny, a zarazem Naczelnik OSP Jurków dh Piotr Musiał oraz Prezes OSP Jurków Wojciech Musiał wręczyli kolegom z Hongkongu okolicznościowe upominki i dyplomy, zapraszając strażaków z Chin do rewizyty w naszym kraju.

Narodowe Święto Odzyskania Niepodległości

11 listopada jest jednym z najważniejszych dni dla Polaków. To właśnie tego dnia 1918 roku po 123 latach ucisku zaborców Polska odzyskała niepodległość. Dziś obchodziliśmy 94. już rocznicę tego szczególnego wydarzenia. Oficjalne uroczystości odbyły się w Czchowie i rozpoczęły Mszą Świętą za Ojczyznę w Kościele parafialnym. W obchodach 11 listopada brały udział jednostki OSP naszej Gminy wraz z pocztami sztandarowymi, nie zabrakło również przedstawicieli naszej jednostki. Po Mszy Świętej udaliśmy na cmentarz żołnierzy poległych w I wojnie światowej, by tam oddać im hołd. Dalsza część uroczystości przeniosła się do Kina "Baszta", gdzie odbyła się część artystyczna.

Kampania informacyjna
Kampania informacyjna nt. opracowania planów zarządzania ryzykiem powodziowym dla obszarów dorzeczy i regionów wodnych

W dniu 30.10.2012 druhowie OSP Jurków wzięli udział w konferencji poświęconej zasadom gospodarki wodnej w systemie krajowym, wojewódzkim i samorządowym. Rozpoczynającym kampanię informacyjną Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej dotyczącą opracowania planów zarządzania ryzykiem powodziowym. Spotkanie w Hotelu Sympozjum w Krakowie otworzył wojewoda małopolski p. Jerzy Miller. Następnie swoje prelekcje wygłosili przedstawiciele KZGW oraz RZGW Małopolska. Celem spotkania była między innymi wielopłaszczyznowa wymiana doświadczeń, wątpliwości i określenie możliwości rozwoju w zakresie gospodarki wodnej na różnych szczeblach. Stąd wiele czasu poświęcono na dyskusje i wymianę argumentów. W jej trakcie przedstawiciele różnych środowisk (samorządowców, planistów, architektów, służb utrzymanie obiektów wodnych, przedstawicieli PSP i OSP) mieli okazję do przedstawienia swoich stanowisk i punktów widzenia.

MIĘDZYNARODOWE ZAWODY STRAŻACKIE 2nd Szczecin Firefighter Combat Challenge

11 sierpnia 2012 r. grupa strażaków z OSP Jurków w składzie Tadeusz Płachta, Paweł Kamieniarz, Maciej Musiał, Piotr Musiał oraz Jakub Musiał wzięła udział w Międzynarodowych Zawodach Strażackich zorganizowanych na Wałach Chrobrego w Szczecinie. Czas uzyskany w sztafecie 00:02:13,55 skwalifikował nasz zespół na 24 pozycji. Najlepszą okazała się jednostka z PSP Szczecin, która z czasem 00:01:22,89 udowodniła świetny poziom sprawności i zgrania. Debiut naszej jednostki został bardzo ciepło przyjęty i doceniony przez organizatorów, gdyż jak wiadomo nie łatwo jest walczyć z zawodowcami.

Zapraszamy do galerii.

OSP JURKÓW ZAKUPIŁA ŁÓDŹ RATUNKOWĄ

W ramach projektu budowy Jednostki Ratownictwa Wodnego zakupiona została łódź ratunkowa wraz z przyczepą. Plany na najbliższą przyszłość to zakup dodatkowego wyposażenia oraz organizacja szkoleń dla sterników motorowodnych.

Zapraszamy do galerii.

ĆWICZENIA NA SYMULATORZE

W sobotę 29.09.2012r. grupa naszych Strażaków Ratowników z ukończonym kursem II stopnia wzięła udział w ćwiczeniach z wykorzystaniem mobilnego trenażera rozgorzeniowo – dymowego BSA ML-2000. Przez blisko dwa tygodnie stacjonował on na terenie Komendy Powiatowej PSP w Brzesku. To mobilne urządzenie pozwala strażakom szkolić swoje umiejętności w zachowaniu się wewnątrz płonących pomieszczeń. Dym, ciemność, wysoka temperatura oraz żywy ogień - z takimi czynnikami musieliśmy się zmierzyć. Niezbędne były ubrania bojowe oraz aparaty powietrzne. Z wężem i prądownicą w ręku ruszyliśmy do wnętrza płonącej komory imitującej pomieszczenia, jakie każdy z nas ma w swoim domu. Zadaniem każdej roty było ugaszenie dwóch zarzewi ognia. Po zakończeniu ćwiczeń przeszliśmy dodatkowy instruktaż odnośnie zachowania się w płonących pomieszczeniach. Przedstawiono nam najczęściej popełniane błędy oraz wytłumaczono jak ich unikać w trakcie działań. Zdobyte doświadczenie z pewnością przyda nam się podczas prowadzenia akcji ratowniczo - gaśniczych, jak również podniesie poziom naszego wyszkolenia.

W galerii kilka zdjęć z ćwiczeń.

PIERWSZY MEMORIAŁOWY BIEG im. DRUHA WIESŁAWA WODY W ISPINIE

1 września 2012r w Ispinie odbył się bieg poświęcony pamięci dh. Wiesława Wody, tragicznie zmarłego w Katastrofie Smoleńskiej. Rywalizacja została rozegrana na dystansie 3x10 km. W zawodach wzięło udział szesnaście drużyn, wśród których znaleźli się Policjanci, PSP Bochnia, a także dwa teamy z 16 batalionu powietrznodesantowego imienia gen. bryg. Mariana Zdrzałki w Krakowie. Na starcie pojawiły się jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych, wśród których nie zabrakło również naszej drużyny w składzie: Karolina Nieć, Marcin Nieć i Piotr Musiał. Trasa była wymagająca, nie ułatwiały jej również warunki pogodowe. Jednak wszyscy uczestnicy poradzili sobie z nią doskonale i co najważniejsze nikt nie odniósł kontuzji. Gratulujemy zwycięzcom!!!

Zapraszamy do galerii.

II BIESIADA JURKOWSKA

Po raz drugi została zorganizowana „Biesiada Jurkowska”, na którą zaproszono wszystkich Strażaków, sponsorów, członków Jurkowskiego Chóru oraz Koła Gospodyń Wiejskich. Jest to sposób na okazanie wdzięczności zarówno Strażakom za ich oddanie i gotowość do działania, jak również ich rodzinom za wyrozumiałość. Istnienie Jednostki nie byłoby możliwe bez wsparcia sponsorów, dlatego im również pragnęliśmy się odwdzięczyć. Zabawa była bardzo udana. Przy świetnym akompaniamencie orkiestry z Iwkowej goście bawili się do samego rana. Pyszne jedzenie to oczywiście zasługa Pań z Koła Gospodyń Wiejskich, które przy pomocy Strażaków dekorowały salę i obsługiwały gości. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i mamy nadzieję, że kolejne biesiady zgromadzą jeszcze większą ilość gości.

II TURNIEJ PIŁKARSKI O PUCHAR KOMENDANTA GMINNEGO

Dnia 05.08.2012 r. po raz drugi odbył się w Jurkowie Turniej Piłkarski o Puchar Komendanta Gminnego OSP, w którym udział wzięły drużyny strażaków z terenu całej Gminy Czchów. W tym roku Gospodarze nie okazali się już tak gościnni jak w ubiegłym, gdyż zwyciężając Turniej odzyskaliśmy puchar, którym przez rok cieszyła się drużyna ze Złotej. Dużą atrakcją dla przybyłych gości były liczne konkursy z nagrodami, a także dostarczająca wielu emocji ścianka do wspinaczki górskiej, udostępniona przez strażaków z OSP Pcim. Wszystkim serdecznie dziękujemy zaangażowanie w organizację oraz udział w zawodach i jednocześnie zapraszamy za rok na III edycję Turnieju.

Zapraszamy do galerii.

Święto Straży w Brzesku

1 czerwca 2012 r. obchodzono Dzień Strażaka. Uroczystości odbyły się na rynku w Brzesku. Nie był to apel wyłącznie z tej okazji, celebrowano również jubileusz XX- lecia istnienia Państwowej Straży Pożarnej. Istotnym faktem jest, iż podczas uroczystości zostały wręczone brązowe odznaki „Zasłużonych Dla Ochrony Przeciwpożarowej”. Wśród wyróżnionych znalazł się nasz Komendant Piotr Musiał. Jest to ogromny zaszczyt nie tylko dla niego, ale również dla całej jednostki. Serdecznie gratulujemy !!!

Wizyta z przedszkolu

15 Maja druhowie OSP Jurków udali się z wizytą do miejscowego przedszkola, gdyż ważne jest, aby od najmłodszych lat prowadzić edukację przeciwpożarową. Strażacy zostali bardzo gorąco przywitani przez dzieci, które dla nich zaśpiewały piosenki. Maluchy były bardzo zainteresowane umundurowaniem strażaków, dlatego też przeprowadzony został dla nich mały pokaz. Następnie jeden z druhów poprowadził wykład na temat zasad ochrony przeciwpożarowej. Dzieci słuchały z zapartym tchem i były bardzo zainteresowane. Chcąc podziękować za miłe przyjęcie strażacy poczęstowali małych słuchaczy cukierkami. Pewnie nie jest to pedagogiczne podejście, ale każdemu należy się trochę słodyczy. Na koniec wizyty wszyscy udali się na zewnątrz, gdzie zaparkowany stał samochód bojowy. Każdy mógł wejść do środka i go obejrzeć. Na pożegnanie dzieci obdarowały strażaków pięknymi laurkami.

Dziękujemy dzieciom oraz Paniom wychowawczyniom za ciepłe przyjęcie.

Bieg Floriański

Już po raz XV odbył się coroczny Bieg Floriański w Czchowie. Tym razem zawody zorganizowano 1 maja i zostały one połączone z Gminnym dniem Strażaka, a także ze Świętem Flagi. W tym roku morderczej trasie biegu przełajowego stawili czoła nasi strażacy w składzie: Nikodem Nieć, Marcin Nieć, Jakub Musiał, Piotr Musiał. Nasza drużyna zajęła najniższe miejsce na podium ustępując miejsca drużynie ze Złotej i Tymowej.

Zapraszamy do galerii.

Wielkanoc 2012

Tegoroczne Święta Wielkanocne z pewnością zaskoczyły nas pogodą. Jest to jednak zjawisko zmienne w porównaniu z naszymi tradycjami, które od wielu lat nie ulegają zmianom. Jak co roku odbyliśmy dwudniową służbę przy Grobie Pańskim i wzięliśmy udział w uroczystej Rezurekcji. Nazajutrz, po porannej Mszy Świętej w intencji strażaków, wraz z zaproszonymi gośćmi udaliśmy się na Śniadanie Wielkanocne. Po złożeniu życzeń, zasiedliśmy do stołu. Serdeczne podziękowania kierujemy do Zajazdu Zagłoba za przygotowanie pysznego posiłku oraz do Pań z Koła Gospodyń Wiejskich za obsługę.

Zapraszamy do galerii.

Ćwiczenia z zakresu ratownictwa wodnego 24.03.2012

Od dwóch lat OSP Jurków realizuje plan utworzenia jednostki ratownictwa wodnego. W dniu 24 marca odbyliśmy szkolenie teoretyczno-praktyczne przy zaangażowaniu strażaków z KP PSP Brzesko. Szkolenie prowadzone przez st. kpt. Jacka Ryncarza, które będzie odbywać się cyklicznie, ma przygotować nas do działań związanych z ratownictwem wodnym jaki i przeciwpowodziowym. Na zajęciach teoretycznych zostały omówione m.in. takie zagadnienia jak: wykorzystanie sprzętu ratowniczego do działań na wodzie i lodzie, taktyka działań, bezpieczeństwo ratownika, elementy udzielania pierwszej pomocy

OSP JURKÓW

Copyright by Pinky & Fx
Strona główna Strona główna Mapa strony Kontakt