tekst alternatywny
tekst alternatywny tekst alternatywny
2013

Podsumowanie 2013

Ilość przeprowadzonych Akcji OSP Jurków w 2013

Ogółem: 17

Pożary: 8

Miejscowe Zagrożenia: 8

Alarmy Fałszywe: 1

Pożar traw przy stacji paliw w Jurkowie

Niestety spokój tegorocznej wigilijnej nocy został przerwany dźwiękiem syreny. Kilka minut po północy doszło to pożaru traw. Z uwagi na porywisty wiatr oraz bliską obecność stacji paliw istniało duże zagrożenie szybkiego rozprzestrzeniania się pożaru, dlatego też do działań ratowniczych zadysponowane zostały Jednostki z OSP Jurków, OSP Czchów oraz zastęp z JRG Brzesko. Działania strażaków polegały na podaniu dwóch prądów wody, dzięki którym szybko udało się opanować płomienie.

Pożar stodoły w miejscowości Piaski Dróżków

22 grudnia nasz Jednostka wzięła udział w działaniach gaśniczych w miejscowości Piaski Drużków, gdzie doszło do pożaru stodoły. Działania polegały na ugaszeniu pożaru oraz odizolowaniu od płomieni znajdującego się w pobliżu drewnianego budynku mieszkalnego. Dzięki interwencji Jednostek z Jurkowa, Czchowa oraz Brzeska pożar został szybko ugaszony.

Gminne ćwiczenia strażackie na obiekcie Kościoła Parafialnego w Domosławicach

Regularnie co dwa lata odbywają się Gminne Ćwiczenia Strażackie. 16 grudnia o godzinie 15:00 sygnał syreny zgromadził w budynku naszej Jednostki wszystkie OSP z Gminy Czchów, gdzie rozpoczął się pierwszy etap szkolenia, czyli przypomnienie teorii z zakresu BHP oraz omówienie taktyk prowadzenia akcji ratowniczych podczas pożarów obiektów sakralnych. Doskonalenie działań taktyczno - bojowych przeprowadzono na terenie kościoła parafialnego w Domosławicach. Głównym zadaniem było opanowanie pożaru, udzielenie pomocy oraz ewakuacja rannych, a także zabezpieczenie terenu. W ćwiczeniach brały udział wszystkie jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy Czchów oraz zastępy z KP PSP i JRG w Brzesku.

Gminne Zawody Sportowo Pożarnicze 2013

W niedzielę 8 września odbyły się coroczne zawody sportowo pożarnicze, a rywalizowano się na stadionie LKS Temida Złota. Udział w zawodach wzięły jednostki OSP z gminy Czchów w dwóch kategoriach wiekowych - seniorów i młodzieżowej. W dwóch rozgrywanych konkurencjach - sztafecie pożarniczej i ćwiczeniu bojowym najlepszy rezultat uzyskała drużyna OSP Jurków. Kolejne miejsca na podium zajęły OSP Tymowa i OSP Biskupice Melsztyńskie. Zwycięska drużyna uzyskała tym samym kwalifikacje do zawodów na szczeblu powiatowym, które odbędą się za dwa lata. Skład zwycięskiej drużyny OSP Jurków 2013 to:

Paweł Kamieniarz, Marcin Kamieniarz, Marcin Nieć, Antoni Musiał, Maciej Musiał, Piotr Musiał jr, Jakub Musiał, Wojciech Musiał

Pożar dzikiego wysypiska śmieci w Jurkowie

W dniu 07.08.2013r. o godzinie 18.18 nasza jednostka została zadysponowana do pożaru dzikiego wysypiska śmieci koło Oczyszczalni Ścieków. Po sprawnie ugaszonym przez naszych druhów pożarze miejsce zdarzenia zostało przekazane policji. Zwracamy się z apelem o rozwagę oraz świadomość zagrożeń, jakie niosą ze sobą dzikie wysypiska śmieci zwłaszcza w okresie upalnego lata.

Pożar budynku mieszkalnego w Iwkowej

Dnia 3 sierpnia 2013r. wezwani zostaliśmy do pożaru domu jednorodzinnego w Iwkowej. Spaleniu uległa kotłownia oraz część mieszkalna. Niestety jedna osoba została poszkodowana i z rozległymi poparzeniami ciała przetransportowana śmigłowcem do szpitala.

Pożar zbiornika na stacji paliw w Jurkowie

W dniu 31.07.2013 r. około godz. 15:17 na stacji paliw w Jurkowie, w wyniku prowadzonych prac spawalniczych doszło do zapalenia się resztek par etyliny, zgromadzonych w zbiorniku podziemnym. Istniało realne zagrożenie rozprzestrzenienia się pożaru na pozostałe zbiorniki zlokalizowane w sąsiedztwie, w których znajdowała się etylina i olej napędowy. Do działań zostały z adysponowane trzy zastępy gaśnicze - JRG Brzesko, OSP KSRG Czchów oraz OSP Jurków. Działania straży polegały na odłączeniu zasilania do dystrybutorów oraz ugaszeniu pożaru podając jeden prąd piany do wnętrza palącego się zbiornika i dwa prądy piany w obronie sąsiednich zagrożonych zbiorników. Po ugaszeniu pożaru dokonano kontroli pozostałych zbiorników i przekazano do nadzorowania obsłudze stacji paliw. (PSP Brzesko)

Zapraszamy do galerii.

Pożar domu w miejscowości Piaski Drużków

W dniu 29 lipca OSP Jurków zadysponowana została do pożaru domu w miejscowości Piaski Drużków. W chwili przybycia na miejsce pożaru samochodów gaśniczych pożarem objęty był w całości drewniany dom mieszkalny. Dodatkowo występowało zagrożenie w postaci przerzucenia się ognia na sąsiadujący budynek mieszkalny. Strażacy uzyskali od właściciela informację, że w domu nie ma osób lecz pozostała tam jedna z dwóch butli gazowych do zasilania kuchenki gazowej, której z uwagi na zadymienie i wysoką temperaturę nie udało mu się wcześniej wynieść. Działania gaśnicze polegały na podaniu wody z 3 linii gaśniczych bezpośrednio na palący się obiekt oraz 2 linii gaśniczych celem obrony sąsiedniego budynku. Butla gazowa została wyniesiona przez strażaków działających w sprzęcie ochrony dróg oddechowych. Po opanowaniu pożaru przystąpiono do rozebrania części budynku w celu dotarcia do zarzewi ognia jak również przerzucono stertę drzewa opałowego składowanego w pobliżu budynku mieszkalnego. Wodę do pożaru dowożono z rzeki Dunajec oraz hydrantu. Na miejsce pożaru przybył Burmistrz Czchowa który zorganizował obiekt zastępczy dla pogorzelców. (materiały PSP Brzesko)

Ćwiczenia z WOPR na Jeziorze Czchowskim

W ramach budowy jednostki ratownictwa wodnego OSP wzięła w manewrach, które odbyły się na Jeziorze Czchowskim. Manewry rozpoczęły się w sobotę 13 lipca, utrudniał je intensywnie padający deszcz. Uczestniczący w nich strażacy i ratownicy ćwiczyli m.in. pozorowane utonięcia jednostek pływających oraz niesienie pomocy osobom i zwierzętom poszkodowanym w wyniku powodzi. Zajęcia prowadzone były nie tylko w dzień, ale także nocą. W niedzielę odbyło się szkolenie teoretyczne połączone z omówieniem całodzienno- nocnych ćwiczeń i wyciągnięciem wniosków, które elementy działań należy poprawić, aby nie wydarzyły się w sytuacji, kiedy ludzie rzeczywiście potrzebować będą pomocy. W manewrach na Jeziorze Czchowskim prócz OSP Jurków uczestniczyli strażacy z jednostek PSP w Tarnowie, Brzesku, Bochni i Dąbrowie Tarnowskiej oraz OSP ze Szczurowej, Zakliczyna i Słupca oraz 30 ratowników wodnych z całego regionu. Do dyspozycji mieli łodzie motorowodne, deski ratownicze, skutery wodne, specjalistyczne ubrania do działań w wodzie, sprzęt do nurkowania oraz wozy bojowe straży.

Zapraszamy do galerii.

Wizyta delegacji strażaków z Hongkongu

Wypadek

15.06.2013 r. doszło do wypadku z udziałem dwóch samochodów osobowych oraz autobusu przewożącego 43 dzieci. Zdarzenie okazało się groźne, gdyż autokar w wyniku kolizji zjechał z jezdni i zawisł nad rozlewiskiem pozostałym po ostatnich obfitych opadach deszczu. Działania zadysponowanych jednostek z JRG Brzesko, OSP Jurków oraz OSP Czchów polegały na ewakuacji pasażerów z autobusu oraz zabezpieczeniu miejsca zdarzenia. W wyniku kolizji ucierpiała jedna osoba z samochodu osobowego, która została odwieziona do szpitala. Ewakuowani pasażerowie autokaru zostali odprowadzeni do budynku naszej remizy, gdzie oczekiwali na przyjazd autobusu zastępczego. Po przybyciu ciężkiego samochodu ratownictwa drogowego z Tarnowa, możliwe było wyciągnięcie uszkodzonego autokaru na jezdnię.

Wideo

Zapraszamy do galerii.

Działania w ramach akcji przeciwpowodziowej.

Początek czerwca przyniósł niestety obfite opady deszczu, które dały się we znaki również mieszkańcom Jurkowa. Na terenie całej gminy wprowadzono stan pogotowia przeciwpowodziowego. Jednostka OSP Jurków przeprowadziła 3 interwencje polegające na wypompowywaniu wody z zalanych piwnic i posesji.

Zapraszamy do galerii.

Złamane drzewo

W dniu 30 maja jednostka OSP Jurków została zadysponowana do miejscowego zagrożenia zlokalizowanego w górnej wsi w Jurkowie. Przybyły na miejscie 6 osobowy zastęp po godzinnej akcji usunął złamane przez burze drzewo, którego pień zalegał na dachu budynku gospodarczego blokując jednocześnie drogę gminną. Dzięki aktywności strażaków przejezdność drogi została przywrócona, a lokalne zagrożenie usunięte.

Zapraszamy do galerii.

Dzień Dziecka w Przedszkolu

31 maja prezes i komendant OSP Jurków udali się z wizytą do miejscowego przedszkola, aby złożyć dzieciom życzenia z okazji przypadającego 1 czerwca Dnia Dziecka. Przedszkolaki obdarowane zostały zabawkami, za które głośno i radośnie podziękowały.

Szkolenie z ratownictwa przeciwpowodziowego

W dniu 18.04.2013r. w Szkole Aspirantów w Krakowie odbyło się szkolenie z zakresu ratownictwa przeciwpowodziowego. Osobą reprezentującą Gminę Czchów był druh OSP Jurków Maciej Musiał. Zajęcia składały się z dwóch części. Część I - teoretyczna - obejmowała zasady współpracy ze środkami masowego przekazu oraz metody prowadzenia działań ratowniczych podczas występowania trąb powietrznych, huraganów czy obfitych opadów deszczu. Natomiast część II - praktyczna - obejmowała prezentację profesjonalnego sprzętu przeznaczonego do działań ratowniczych oraz pokazy ratownictwa wodnego w wykonaniu Formacji Obrony Cywilnej i Jednostki OSP Czernichów.

Zapraszamy do galerii.

Szkolenie z ratownictwa technicznego

Czterech druhów z Naszej Jednostki (Krzysztof Olchawa, Paweł Kamieniarz, Piotr Musiał, Maciej Musiał) rozwinęło swoje umiejętności w zakresie ratownictwa technicznego, kończąc w kwietniu br. przeprowadzone przez PSP w Brzesku szkolenie o tej tematyce. W trakcie ćwiczeń prowadzone były zajęcia z wykorzystaniem profesjonalnego sprzętu hydraulicznego. Zdobyta wiedza umożliwi wsparcie naszych kolegów z KSRG w trakcie akcji ratowniczych. Ukończenie tego kursu otwiera również możliwość zdobycia uprawnień Dowódcy OSP.

Zapraszamy do galerii.

Wielkanoc 2013

Tegoroczna aura z pewnością nie rozpieszczała podczas Wielkanocy, mimo to z oddaniem pełniliśmy służbę przy Grobie Pańskim. Uczestniczyliśmy także w uroczystej Rezurekcji oraz we Mszy Świętej ofiarowanej w intencji druhów naszej jednostki. Podtrzymując tradycję spotkaliśmy się na Śniadaniu Wielkanocnym, gdzie złożyliśmy sobie oraz naszym gościom życzenia. Jest to jeden z niewielu dni, kiedy razem możemy zasiąść przy jednym stole i cieszyć się ze wspólnie spędzonych chwil.

Zapraszamy do galerii.

Pogrzeb ŚP. druha Stanisława Rąpały

23 marca w Kościele Parafialnym w Jurkowie odbył się pogrzeb ŚP. druha Stanisława Rąpały. Przez wiele lat działał w naszej jednostce i z oddaniem służył ludziom. Dla wielu z nas był wzorem do naśladowania, człowiekiem otwartym, pogodnym, pomocnym. Posiadał ogromną wiedzę pożarniczą oraz historyczną, którą chętnie dzielił się z kolejnymi pokoleniami. Za swoje zasługi został odznaczony najwyższą odznaką Złotym Znakiem Związku oraz wieloma innymi odznaczeniami. Druhu Stanisławie, będzie nam Ciebie brakować, niech Bóg wynagrodzi Twoje zasługi !

Spoczywaj w pokoju!

Turniej Wiedzy Pożarniczej 2013

25 marca przy Zespole Szkół w Jurkowie odbyły się eliminacje środowiskowe do Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej. Wzięli w nich udział uczniowie Szkoły Podstawowej oraz Gimnazjum. Na podstawie wyników z testu wybrano najlepszą trójkę, która będzie reprezentowała swoją szkołę na etapie gminnym. Dla laureatów zaplanowana jest nagroda w postaci wyjazdu do Parku Wodnego w Krakowie. Gratulujemy zwycięzcom i życzymy powodzenia na dalszym etapie.

Laureaci:

Szkoła Podstawowa: Angelika Potera, Monika Mróz oraz Natalia Kaczor

Gimnazjum: Adriana Kaczor, Piotr Kołodziej oraz Mateusz Piechnik

Walne Zebranie Sprawozdawcze Strażaków OSP Jurków

W sobotę 16 lutego odbyło się coroczne podsumowanie działalności naszej jednostki, które obejmowało szczegółowe sprawozdanie za rok 2012. Oficjalnie odczytano rozliczenie finansowe oraz aktywności związane z gospodarowaniem budynku remizy. Dokonano podsumowania akcji ratowniczych oraz określono kierunek rozwoju jednostki na najbliższy rok 2013. Walne Zebranie jednogłośnie udzieliło Zarządowi absolutorium oraz zatwierdziło plan realizacji na rok 2013.

Oprócz druhów z OSP Jurków w sali remizy zagościli również Burmistrz Miasta i Gminy Czchów Pan Marek Chudoba, mł. bryg. mgr inż. Janusz Potera z KP PSP Brzesko wraz z kolegą st. kpt. mgr Władysławem Świdrem, sołtys wsi Marek Gurgul, radny Antoni Orszulak, przedstawicielki Koła Gospodyń Wiejskich, proboszcz parafii ks. Fryderyk Bajorek, Dyrektor ZS w Jurkowie Pani Alicja Mordarska oraz Dyrektor Przedszkola w Jurkowie Pani Magdalena Michalczyk, przedstawiciele Jurkowskiego Chóru wraz z opiekunką Panią Aleksandrą Bojković Różak oraz sponsorzy i sympatycy Straży. Bardzo duża frekwencja jest dowodem na to, iż działalność naszej jednostki jest ważna dla społeczności lokalnej Jurkowa. Należy pamiętać, iż jakikolwiek rozwój jest możliwy przy współpracy wielu osób reprezentujących różne stanowiska i organizacje. Dlatego też Wszystkim serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i jednocześnie wyrażamy nadzieję na pozytywną współpracę w 2013r.

Szczególne wyrazy wdzięczności kierujemy do Pań z Koła Gospodyń Wiejskich odpowiedzialnych za wystrój sali oraz obsługę przy poczęstunku.

Szkolenie z Ratownictwa Wodnego

Jak wiadomo nie od dziś nadrzędnym celem naszej jednostki jest utworzenie sekcji Ratownictwa Wodnego. Z tego tytułu uczestniczymy w szkoleniach, z których ostatnie odbyło się 24 stycznia bieżącego roku na kąpielisku Pana Zbigniewa Rabiasza. Prowadzącymi zajęcia byli strażacy z PSP Brzesko. Druhowie doskonalili różne techniki podejmowania z akwenów wodnych osób poszkodowanych. Każdy z ratowników w ramach ćwiczeń założył specjalny skafander do pracy w wodzie, w który wyposażona jest nasza jednostka.

Serdecznie dziękujemy kolegom z Brzeska za przekazanie nam podstawowych zasad obowiązujących podczas akcji ratunkowych w wodzie. Pragniemy również podziękować Panu Rabiaszowi za udostępnienie miejsca oraz Panu Rafałowi Wiśniewskiemu za przygotowanie poczęstunku .

Zapraszamy do galerii.

Copyright by Pinky & Fx
Strona główna Strona główna Mapa strony Kontakt