tekst alternatywny
tekst alternatywny tekst alternatywny
23.08.2015r. Tymowa - pożar stodoły

W niedzielę 23 sierpnia ok. godz. 20.20 zostaliśmy zadysponowani do pożaru stodoły w miejscowości Tymowa. Po przybyciu na miejsce i rozpoznaniu stwierdzono, że palił się budynek gospodarczy (stodoła) wykonany w całości z drewna. W niewielkiej odległości od płonącej stodoły znajdował się budynek mieszkalny. Działania zastępów straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu oraz oświetleniu terenu działań. Podano prąd wody w obronie zagrożonego budynku mieszkalnego oraz prądy wody na budynek objęty ogniem. Ze względu na stan zdrowia jednej z osób zadysponowano na miejsce zdarzenia karetkę Pogotowia ratunkowego. Po opanowaniu i przygaszeniu pożaru w celu dogaszenia wykonano prace rozbiórkowe konstrukcji drewnianej oraz przerzucono i przelano wodą znajdujące się w środku siano oraz drewno opałowego. Całkowitemu spaleniu uległa stodoła z częścią wyposażenia. Wodę do pożaru dowożono z odległości ponad 3km, Działania trwały ponad 4 godziny. Podczas działań ruch na drodze wojewódzkiej odbywał się wahadłowo. Przyczyna pożaru jest nieustalona.

SIS:

OSP KSRG Tymowa – GBART. 1/ 16 Mercedes

OSP KSRG Tymowa – GBA 3/16 STAR

OSP Jurków – GBA 2.5/16 MAN

OSP Tworkowa - GBA 2,8/16 Magirus

OSP Lipnica Murowana

PSP Brzesko - GCBA 5/36 MAN

ZRM, Policja

Pożar Stodoły w Tymowej. Dziękujemy pani Magdalenie za podesłanie filmu ;)

Posted by Brzesko 998 on 23 sierpnia 2015
20.08.2015 r. Czchów - pożar słomy i ścierniska.

20.08.2015 r. Czchów - pożar słomy i ścierniska. W czwartek ok godz. 19.40 zostaliśmy zadysponowani do pożaru słomy na ściernisku w miejscowości Czchów. Po przybyciu na miejsce okazało się ze pożarem, z którym walczyło już OSP Czchów, objęta jest już znaczna część terenu i zagrożone pobliskie zarośla. Natychmiast przystąpiliśmy do gaszenia przy pomocy tłumic oraz linii gaśniczej. po niespełna godzinie pożar został opanowany i dogaszony.

SIS :

OSP KSRG Czchów - Star GBA 2,5/16

OSP Jurków - MAN GBA 2,5/16

PSP Brzesko - MAN GBARt 2.5/25

15.08.2015r. Gminne Zawody Sportowo -Pożarnicze

15 sierpnia 2015 r, na stadionie sportowym w Tymowej, odbyły się zawody sportowo pożarnicze jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu naszej gminy. Udział w zawodach wzięło wszystkie 6 jednostek OSP. W gorącej atmosferze i sportowej rywalizacji strażacy ochotnicy mieli okazję wykazać się swą sprawnością. W zawodach z łączną notą 106ptk. zwyciężyła nasza jednostka wyprzedzając na podium jednostki z Tworkowej oraz Tymowej. Po zakończeniu rywalizacji wszystkie drużyna zostały zaproszone na kiełbaski i fasolke, poczym nastąpiło odczytanie wyników i wręczenie pucharów oraz pamiątkowych dyplomów.

Wyniki Gminnych Zawodów Sportowo Pożarniczych gminy Czchów:

1. OSP Jurków :)

2. OSP Tworkowa

3. OSP Tymowa

4. OSP Złota

5. OSP Biskupice Melsztyńskie

6. OSP Czchów.

15.08.2015r Jurków - kąpielisko ,zaginiony człowiek

Parę minut po godz 12, zostaliśmy, kolejny już raz w tym tygodniu zadysponowani do poszukiwań zaginionej osoby na kąpielisku w Jurkowie. Na szczęście po przybyciu na miejsce, od ratowników otrzymaliśmy informacje ze zaginiona osoba odnalazła się bezpieczna na brzegu. W związku z czym po zgłoszeni faktu do SK KP. powróciliśmy do remizy.

Przybyłe SIS:

OSP Jurków - GLM + łódź

OSP KSRG Czchów - GLBA Rt

w drodze do zdarzenia :

PSP Brzesko - GBARt 2.5/25 + łódź

PSP Brzesko - SLRt Renault Mascot

Po raz kolejny apelujemy o rozsądek i rozwagę podczas przebywania nad wodą: -pamiętajmy, że kiedy jesteśmy nad wodą, to nie wolno nam wchodzić do niej prosto po opalaniu - zanim zaczniemy pływać, opłuczmy ciało wodą, do której wchodzimy i dopiero wtedy powoli się w niej zanurzajmy; pamiętajmy też, że po posiłku nie wolno nam się kapać - musimy odczekać jakiś czas, aby móc wejść do wody; - nie wolno wchodzić do wody po spożyciu alkoholu. Najlepiej ograniczyć spożywanie alkoholu nad wodą zawłaszcza w tak upalne dni -nie kąpmy się w miejscach nam nieznanych dotąd, dopóki nie będziemy pewni jak ukształtowane jest dno akwenu - najlepiej jednak, abyśmy korzystali z miejsc strzeżonych przez ratowników;

13.08.2015 Jurków - topiący się człowiek

W czwartek około godziny 15.10 SKKP w Brzesku zadysponowało naszą jednostkę do poszukiwania tonącego człowieka. Po przybyciu na miejsce zdarzenia okazało się, że mężczyzna został już wyciągnięty z wody i ZRM podjął natuchmiastową reanimację. Udało się przywrócić tętno, natomiast oddech był wspomagany. Poszkodowany został przetrasportowany do szpitala.

W działaniach brały udział :

GLM Lublin + łódź. - OSP Jurków

GLBA Rt Iveco - OSP KSRG Czchów

GBA Rt MAN + łódź - PSP Brzesko

ZRM, Policja

9.08.2015r Jurków - utonięcie

W nocy z soboty na niedziele. ok. godz. 1.50 zostaliśmy zadysponowani przez SK KP w Brzesku do poszukiwań osoby, która wskoczyła do wody na kąpielisku w Jurkowie. Po przybyciu na miejsce i zwodowaniu łodzi przystąpiliśmy do poszukiwań w wskazanym przez świadków miejscu. Z relacji świadków wynikało ze młody mężczyzna wskoczył do wody i zniknął pod powierzchnia. W międzyczasie dojechały jednostki z Czchowa i z Brzeska. Po trwających blisko dwie godziny poszukiwaniach udało się znaleźć zaginionego, jednak pomimo natychmiastowo podjętej reanimacji nie udało się przywrócić funkcji życiowych.

W działaniach udział brały :

GLM Lublin + łódź – OSP Jurków

GLBA-RT 1/10 Iveco Daily– OSP KSRG Czchów

GBA -RT 2,5/25 MAN + łódź – PSP Brzesko

ZRM, Policja

Apelujemy o rozwagę podczas przebywania nad wodą. Przede wszystkim pamiętajmy o stopniowym schładzaniu rozgrzanego ciała oraz o nie wchodzeniu do wody po spożyciu alkoholu!!!

10.07.2015 Wytrzyszczka - droga K-75 – wypadek

O godz. 17.20 zostaliśmy zadysponowani do wypadku na drodze krajowej 75 w okolicach zamku Tropsztyn. W zdarzeniu udział brało 5 samochodów osobowych.

W wyniku zderzenia poszkodowanych zostało 6 osób, z czego dwie znajdowały się w pojazdach.

Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu pomocy przedmedycznej i ewakuacji osób poszkodowanych, sorbencji rozlanych płynów eksploatacyjnych . W czasie działań ruch na drodze był całkowicie wstrzymany,

W akcji udział brały:

OSP Jurków

OSP KSRG Czchów

KP PSP Brzesko

OSP KSRG Łososina Dolna

KP PSP Nowy Sącz

Jurków - Sarna uwięziona w studni

W dniu 2.07.2015r r. wieczorem zostaliśmy zadysponowani przez SK KP w Brzesku do uwolnienia sarny, która wpadła do studni. Po przybyciu na miejsce okazało się ze do niezabezpieczonej starej studni znajdującej się w lesie wpadła mała sarenka. Dzięki szybko i sprawnie przeprowadzonej akcji, zwierzę całe i zdrowe odzyskało wolność. sarna

VIII Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze jednostek OSP Powiatu Brzeskiego

W dniu 21.06.2015 r. na stadionie sportowym w miejscowości Mokrzyska odbyły się VIII Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze jednostek OSP z terenu Powiatu Brzeskiego . Miło na poinformować ze jednostka OSP Jurków zajęła zaszczytne drugie miejsce , pokonując dziesięć najlepszych jednostek z całego powiatu i ustępując jedynie drużynie z OSP Górka. Na najniższym stopniu podium znalazła się jeszcze drużyna z OSP Biesiadki.

Pełne wyniki Powiatowych Zawodów Sportowo-Pożarniczych w kategorii męskie drużyny pożarnicze :

1 miejsce OSP GÓRKA z wynikiem: 110,56 pkt.

2 miejsce OSP JURKÓW z wynikiem: 115,54 pkt.

3 miejsce OSP BIESIADKI z wynikiem: 117,87 pkt.

4 miejsce OSP PORĄBKA IWKOWSKA z wynikiem:125,59 pkt.

5 miejsce OSP DĘBNO z wynikiem: 126,68 pkt.

6 miejsce OSP MOKRZYSKA z wynikiem: 127,75 pkt.

7 miejsce OSP JADOWNIKI z wynikiem: 128,79 pkt.

8 miejsce OSP ZAWADA USZEWSKA z wynikiem: 129,38 pkt.

9 miejsce OSP ZŁOTA z wynikiem: 129,40 pkt.

10 miejsce OSP BORZĘCIN DOLNY z wynikiem:133,54 pkt.

11 miejsce OSP WOJAKOWA z wynikiem: 134,47 pkt.

12 miejsce OSP BIELCZA z wynikiem: 151,23 pkt.

5.06.2015 - Jurków DK-75 - pożar samochodu ciężarowego.

Około godz 7,35 zostaliśmy zadysponowani do pożaru samochodu ciężarowego w okolicach ronda. Po przybyciu na miejsce i rozpoznaniu ustalono ze pojazd zapalił się podczas jazdy a kierujący znajdował się poza pojazdem. W między czasie podano jeden prąd wody z szybkiego natarcia w celu stłumienia płomieni a następnie przy pomocy piany gaśniczej ugaszono paląca się kabinę ciężarówki. W wyniku pożaru nikt nie odniósł obrażeń, spaleniu uległa kabina ciężarówki. W czasie działań gaśniczych ruch na drodze był całkowicie wstrzymany a następnie odbywał się wahadłowo. Utrudnienie trwały około trzech godzin.

W akcji udział brały:

OSP Jurków

OSP KSRG Czchów

KP PSP Brzesko

27.04.2015r Złota- pożar budynku mieszkalnego.

W godzinach popołudniowych nasza jednostka została zadysponowana do pożaru budynku mieszkalnego. Po przybyciu na miejsce i rozpoznaniu ustalono ze zapaliło się ocieplane poddasze domu jednorodzinnego. Działania straży polegały na częściowym rozebraniu spalonego dachu oraz usunięciu z poddasza spalonych materiałów. Działania straży trwały 2 godziny.

W akcji udział brały:

OSP Złota,

OSP Jurków

OSP KSRG Czchów

KP PSP Brzesko

WIELKANOC 2015

Zgodnie z wieloletnią tradycją także i w tym roku nasza jednostka wzięła czyny udział w uroczystościach Triduum Paschalnego w naszej parafii.

W Wielki Piątek rozpoczęliśmy swoja wartę przy Grobie Pańskim, którą kontynuowaliśmy w Wielką Sobotę od wczesnych godzin rannych i trwała do wieczornych obrzędów liturgicznych. Wartę przy Grobie pełnią członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej w odświętnych mundurach oraz po raz pierwszy w tym roku specjalnych hełmach ozdobnych, a w ręku trzymają drewniane halabardy. Stoją na baczność, a co pewien czas następuje uroczysta zmiana warty: kolejnych strażników przyprowadza dowódca. W tym roku po pierwszy wartę pełniły również nasze druchnny. Podobnie jak w latach ubiegłych zajęliśmy się również przygotowaniem ogniska, od którego zapala się Paschał i kadzidło. Po nabożeństwie wzięliśmy tradycyjnie udział w Rezurekcji. Wszyscy druhowie z pocztem sztandarowym na czele maszerowali w procesji rezurekcyjnej, jak również część druhów tradycyjnie posługiwała przy niesieniu baldachimu.

Nazajutrz po porannej mszy w intencji wszystkich strażaków naszej jednostki udaliśmy się wszyscy do naszej remizy na śniadanie Wielkanocne, które po krótkiej modlitwie spożyliśmy wspólnie z księdzem proboszczem oraz paniami z koła gospodyń.

Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom” 2015

W dniu 30 marca 2015 r. w siedzibie Komendy Powiatowej PSP w Brzesku, zostały przeprowadzone eliminacje powiatowe do wojewódzkiego Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”. Miło nam poinformować ze reprezentantka naszej szkoły Angelika Potera zajęła 1 miejsce w grupie szkół podstawowych i tym samym pojedzie na eliminacje wojewódzkie które odbędą się 17 kwietnia 2015r. w Szkole Aspirantów w Krakowie. Warto również wspomnieć ze drugie miejsce w grupie szkół ponad gimnazjalnych zajął Piotr Kołodziej również mieszkaniec Jurkowa. Gratulujemy i życzymy powodzenia na szczeblu wojewódzkim.

 • www.straz.brzesko.pl
 • 26.03.2015r Czchów - pożar trawy.

  26 marca ok godz 16.40 nasza jednostka została zadysponowana przez SK-KP w Brzesku do pożaru traw na pograniczu Czchowa i Jurkowa. Po przybyciu na miejsce okazało sie ze pożarem objęty jest teren pomiędzy DK-75 a hurtownią sztucznych ogni. Dzięki szybkiej i sprawnej akcji nie doszło do rozprzeszczeniania się pożaru. Podczas działań nie było utrudnień w ruchu drogowym. Działania gaśnicze trwały około pół godziny. w akcji udział brało: GBA 2,5/16 Man - OSP Jurków

  Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom” 2015

  Zwycięscy I etapu Turnieju Wiedzy Pożarniczej:

  -Szkoła Podstawowa : Angelika Potera

  - Gimnazjum : Józefa Marecik

  Do drugiego etapu zakwalifikowali się ponadto:

  - Weronika Płachta

  - Dominika Średniawa

  Gratulujemy!!

  Gminny etap Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież Zapobiega Pożarom" odbędzie się 25 marca 2015 o godzinie 9. w Domu Strażaka w Jurkowie.

  18.03.2015r - Domosławice - DW 980 - Kolizja

  18 marca o godz 10.08 zostaliśmy zadysponowani do kolizji w miejscowości Domosławice. Po przybyciu na miejsce okazało się ze w kolizji udział brały 3 samochody : 1 ciężarowy (iveco ) oraz 2 samochody dostawcze (peugeot oraz fiat). Brak było osób poszkodowany. Dokonano zabezpieczenia miejsca zdarzenia, sorbencji rozlanych płynów eksploatacyjnych. podczas działań ruch odbywał się wahadłowo. Utrudnienia w ruchu trwały ok godziny.

  w akcji udział brały:

  GBA 2,5/16 Man - OSP Jurków

  GCBA 3/22 Scania - OSP Biskupice Melsztyńskie

  SLRR Nissan Pickup - JRG Brzesko

  policja

  15.03.2015r czchów - droga k-75 - wypadek

  15 marca w godzinach wieczornych zostaliśmy zadysponowani do wypadku drogowego na drodze k-75 „ koło delikatesów centrum” . po przybyciu na miejsce , ustalono ze w zdarzeniu udział brał jeden samochód osobowy marki audi. samochodem podróżowały dwie osoby. kierowca samochodu zasłab podczas jazdy , w wyniku czego pojazd wyleciał z drogi i znajdował się na chodniku. obecny na miejsce zespół ratownictwa medycznego wraz ze strażakami prowadził reanimacje kierowcy. działania straży polegały ponadto na zabezpieczeniu i oświetleniu miejsca zdarzenia, rozłączeniu akumulatora w pojeździe, kierowaniu ruchem, pomocy załodze karetki w transporcie poszkodowanego na desce do karetki, poczym został zabrany do szpitala. na miejsce została wezwana druga karetka, ponieważ również pasażerka audi uskarżała się na bóle głowy. utrudnienia w ruch trwały niespełna godzinę.

  w akcji udział brały:

  glba-rt 1/10 Iveco daily - osp ksrg czchów

  gba 2,5/16 Man - osp jurków

  gba 2,5/16 Star - osp ksrg czchów

  gbart 2,5/25 man - jrg brzesko

  2 x ZRM

  2 radiowozy policji

  Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”

  stop wypalaniu traw!!

  przekazanie darów naszym rodakom na ukrainie

  pod koniec listopada organizowaliśmy w naszej remizie zbiórkę żywności. udało się zebrać blisko tonę żywności, co było zasługą wielu mieszkańców jurkowa. zebrane dary przekazaliśmy do punktu zbiorczego w krakowie, gdzie zostały posegregowane i spakowane. w połowie grudnia paczki świąteczne z żywnością dotarły do naszych rodaków na ukrainie. niedawno otrzymaliśmy podziękowania od mieszkańców i ich księdza proboszcza, oraz zdjęcia które pokazują radość na obdarowanych.

  13.02.2015 - wypadek

  w dniu 13 lutego 2015r nasz jednostka została zadysponowana do wypadku na drodze k75 w tworkowej. po przybyciu na miejsce ustalono ze w zdarzeniu brały udział dwa samochody osobowe: audi i seat oraz samochód dostawczy marki peugeot.w wyniku zderzenia 4 osoby zostały poszkodowane i zabrane do szpitala przez zespól ratownictwa medycznego. działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzielenia pomocy osobą poszkodowanym, rozłączeniu akumulatorów w uszkodzonych pojazdach oraz zabezpieczeniu wycieku paliwa i rozlanych płynów eksploatacyjnych z rozbitych pojazdów

  w akcji udział brały:

  slrr nissan pickup - jrg brzesko

  gbart 2,5/25 man - jrg brzesko

  glba-rt 1/10 iveco daily - osp ksrg czchów

  gba 2,5/16 man - osp jurków

  slop reanult trafic - osp tworkowa

  pogotowie oraz policja

  utrudnienia w ruchu trwały ponad 3 godziny.

  1% podatku dla osp jurków

  przypominamy o akcji 1% podatku. to nic nie kosztuje darczyńcę. odpisując 1% podatku w rocznym zeznaniu podatkowym wystarczy podać pełną nazwę związku i nr w krajowym rejestrze sądowym tj. związek ochotniczych straży pożarnych rzeczypospolitej polskiej, nr krs 0000116212. konieczne jest również wpisanie w rubryce: informacje uzupełniające, cel szczegółowy 1%, tj. wpisanie nazwy naszej osp oraz jej dokładny adres. na podstawie powyższych trzech informacji urząd skarbowy przeleje pieniądze do związku oraz przekaże informacje, że są to pieniądze skierowane do naszej jednostki.

  walne zebranie sprawozdawcze 2015

  w dniu 7 lutego 2015r w domu strażaka w jurkowie odbyło się walne zebranie sprawozdawcze za rok 2014. na zebranie oprócz członków i sympatyków naszej jednostki swoją obecnością zaszczycili nas m.in.: burmistrz czchowa – marek chudoba, komendant gminny zosp rp w czchowie – dh piotr musiał, mł. bryg. mgr inż. janusz potera - dowódca jednostki ratowniczo-gaśniczej kp psp w brzesku, członek zg zosp rp i wiceprezes zop zosp rp w tarnowie ksawery stefańczyk, prezes oddz. powiatowego zosp rp dh marian zalewski, panie radne gminy z naszej miejscowoci w trakcie zebrania podsumowaliśmy 2014 rok w naszej jednostce pod względem bojowym, szkoleniowym, budżetowym oraz przedstawiliśmy plan działania oraz plan budżetowy na rok 2015. wkrótce w biuletynie informacji publicznej pojawi się sprawozdanie z zebrania.

  walne zebranie sprawozdawcze 2015

  serdecznie zapraszamy wszystkich strażakow

  i sympatyków na zebranie sprawozdawcze które odbędzie się:

  7 lutego 2015. o godz. 17-stej

  w domu strażaka w jurkowie

  zarząd osp jurków

  4 stycznia 2015 - wypadek

  w niedzielę 4 stycznia ok godz 15,30 nasza jednostka została zadysponowana do wypadku busa. po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono ze podczas intensywnej śnieżycy kierowca samochodu wpadł w poślizg i wyniku czego wylądował na boku. samochodem podróżowało łącznie 6 osób, z czego 5 opuściło pojazd a jedna osoba uskarżała się na bóle szyi i kręgosłupa znajdowało się w środku i została ewakuowana przez strażaków na desce ratowniczej. w działaniach brały udział : osp jurków , 2 zastępy z osp ksrg czchów oraz jeden zastęp z psp brzesko.

  copyright by pinky & fx
  strona główna strona główna mapa strony kontakt